home  blog  recenze  email
  poesie
    próza
   články
překlady
BiografieNarodil jsem se roku 1975 ve slezském Těšíně, sídelním městě těšínských Piastovců. Jako půlroční batole jsem byl ve švestkovém sadu nedopatřením přiklopen plechovou vaničkou. Zážitek naprosto temného, uzavřeného prostoru uprostřed prozářeného letního dne zanechal v mé citlivé duši nesmazatelnou stopu. Vanou jsem se pak přiklápěl ještě mnohokrát. Nezapomenu na podzimní večery, kdy na její vypouklé dno dopadaly přezrálé ryngle nebo na červnové bouře s myriádami krup. Svoji plechovou dělohu jsem nakonec přerostl. Od té doby jsem tím, čím jsem.

Dosud jsem vydal čtyři knihy básní (Kuním Štětcem, Host 1996, Pan Twardowski, Host , 1998, Jezernice, Větrné mlýny/ Host, 2001, Strýc Kaich se žení, Petrov, 2004). První tři knihy vyšly v jednom svazku spolu s oddílem nových básní na podzim roku 2003. Rozhlasový pořad ze sbírek Pan Twardowski a Jezernice uvedl v roce 2002 ČRo 3 - Vltava. Z větší části jsem přeložil a edičně připravil antologii moderní polské poezie Bílé propasti (Host, 1997). V beskydské obci Vendryni, kde jsem do svých 18 let žil, jsem založil a tři a půl roku řídil vendryňský poetický magazín Weles, jenž vychází dodnes. Mou zatím poslední knihou je próza Brněnské metro (Host, 2008).

V roce 1998 jsem získal cenu Jiřího Ortena a po většinu roku 1999 jsem působil jako šéfredaktor brněnského časopisu Neon. V roce 2005 mi byla udělena cena Magnesia Litera za nejlepší českou básnickou sbírku. V současné době se věnuji především vínu a vinařství.

Jsem přesvědčený Dodekadent, představený Tajného řádu sachsenberských rytířů a přívrženec restaurace Těšínského knížectví.

Se svou ženou Lenkou, synem Kajetánem a dcerou Justýnou žiji v Bořeticích na Jižní Moravě.

Lumír